Konkurs na pamiątkę Górali Nadpopradzkich
Treść
BĘDĄ GÓRALSKIE PAMIĄTKI
Drewniana figurka? Praktyczny gadżet z góralskimi zdobieniami? A może ciekawie zaprojektowany magnes na lodówkę? O tym, jak będą wyglądać pamiątki dla Górali spoza Podhala zadecydują twórcy i jurorzy rozpoczynającego się właśnie konkursu.
Kreatywnych umysłów nie należy ograniczać zbyt wieloma obostrzeniami. Najcenniejsza jest bowiem wyobraźnia oraz oryginalność, które mają się najlepiej, gdy twórca może swobodnie rozwinąć skrzydła. Właśnie dlatego w konkursie „Pamiątka Górala spoza Podhala” wytycznych nie ma zbyt wiele. Najważniejsze jest to, dla kogo mają powstać pamiątki. To pięć następujących grup etnograficznych: Babiogórców, Orawian, Górali Nadpopradzkich, Górali Białych i Łemków oraz wspólna kategoria „Górali spoza Podhala”. Zgłaszane propozycje góralskich suwenirów powinny nawiązywać do kultury i przyrody wymienionych terenów, ich tradycji, rzemiosła, stosowanych materiałów, wzornictwa. Mile widziane jest też, aby twórcy inspirowali się też wzornictwem współczesnym. Pamiątki powinny przypominać miejsce, w którym powstały.
„Naszym konkursem chcemy zwrócić uwagę na mniej znaną, ale niemniej fascynującą góralszczyznę spoza Podhala. To kulturowe dziedzictwo hipnotyzuje swoim bogactwem, różnorodnością oraz oryginalnością. Zależy nam również na tym, aby zachęcić i przyciągnąć nową publiczność do miejsc zamieszkiwanych przez różne grupy Górali. Organizowane są tam liczne wydarzenia kulturowe, począwszy od konkursów na góralskie godki, przez święta pasterskie i noc Kupały, a na świętach owocobrania czy konkursach na najpiękniejsze szopki bądź ozdoby bożonarodzeniowe kończąc” opowiada Anna Jarzębska z Fundacji Mapa Pasji, koordynatorka projektu „Skarby Górali spoza Podhala”. Oprócz Fundacji, za organizację konkursu odpowiadają także Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej-Zdroju, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy.
Eksperci z tego grona zasiądą w jury. Dodatkowo, do oceny zgłoszeń zaproszono przedstawiciela redakcji „Tygodnika Podhalańskiego”, poczytnego medium, które jest patronem medialnym całego projektu. To również czytelnicy „Tygodnika” będą mogli w drodze internetowego głosowania wybrać najciekawszy projekt, przyznając tym samym nagrodę specjalną jego autorowi.
Startujący w szranki artyści mogą zdecydować, dla której z pięciu wskazanych grup etnograficznych chcą zaprojektować pamiątkę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć się ambitnego wyzwania i zgłosić aż trzy własne propozycje – tyle jest dopuszczone w regulaminie. Ważne jest, aby przypilnować terminu nadsyłania swoich projektów. Ten upływa 5 maja.
Wszystkie informacje wraz z regulaminem można znaleźć na stronie skarbygorali.pl
Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” dofinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu EOG Kultura.