Tajemnice uzdrowiska
Treść
Wystawę można obejrzeć w naszym ośrodku. Ma charakter narracyjny i niejako tworzy opowieść zaczynającą się w 1860 roku od relacji doktora Onufrego Trembeckiego z badań wód leczniczych w Głębokiem. Kolejne eksponaty obrazują przeobrażenia Piwnicznej i charakteru turystyki stąd na wystawie znajdziemy również nawiązania do wczasów w PRL. Na tle, wypożyczonych ze zbiorów prywatnych, obrazów z plenerów malarskich w Piwnicznej wyraźnie odznaczają się szyld i tablica informacyjna z UniBaru na Czerczu. Dzięki współpracy z Agatą Rolką na wystawie znalazły się też grafiki wykonane przez jej podopiecznych w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu oraz Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu inspirowane hasłem Piwniczna – zdrojowisko – letnisko – zimowisko. Ważną część wystawy stanowi ekspozycja opowiadająca o Danucie Szaflarskiej. Jak sama mówiła, w jej sercu na pierwszym miejscu była miłość do zawodu, a zaraz potem miłość do dwóch miejsc: Warszawy i Kosarzysk.
Jako uzupełnienie, a także forma zaproszenia na wystawę zostały nagrane dwa wywiady. Pierwszy z pastorem Adamem Kleszczyńskim, który omawia prezentowane na wystawie dokumenty z rodzinnego archiwum. Takich druków nie powstydziłoby się żadne muzeum! Są to: Wypis Metryk Szlachty Królestwa Galicyi i Lodomeryi Księgi Majestatycznej jeneralnej Tom XXV strona 91 z 1869 r., Dyplomie Lekarskim Juliusza Gąsiorowskiego z 1871 r., Dyplom lekarski Napoleona Gąsiorowskiego z 1901 r.
Tajemnice uzdrowiska Piwniczna – Z rodzinnego archiwum Kleszczyńskich
Drugi wywiad to nagranie z Teresą Wójcik, która przez 35 lat prowadziła ośrodek wypoczynkowy „Czercz”, a od 1997 roku dodatkowo legendarny UniBar. Ośrodek Czercz został otwarty w przyśpieszonym trybie w 1978 r na 630-lecie Piwniczej. Na początku prowadzony był przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Gospodarki Turystycznej. Wraz z przemianami ustrojowymi zmieniała się forma prawna funkcjonowania ośrodka. Ostatecznie podzielił los wielu podobnych obiektów powstałych w PRL. Trzeba przyznać, że choć ciekawy architektonicznie wykonany był fatalnie. Usterki stanowiły jego stały element.
Tajemnice uzdrowiska Piwniczna – 35 lat na Czerczu
Broszura z charakterystyczną niebieską okładką prezentowana była na podsumowaniu zadania 24 października. Powstała na bazie tekstów, które można znaleźć na blogu: www.piwnicznazdroj.blogspot.com.
W ramach warsztatów powstał również film, udostępniony dla wszystkich na portalu YouTube. Piwniczna tutaj się odpoczywa – to hasło, które ma zachęcić do odkrywania regionu razem z ludźmi, którzy tak jak kiedyś Juliusz Gąsiorowski dostrzegli niezwykły urok tego miejsca.