Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Projekt "nowe stroje"

Projekt

Treść

Przedstawiamy trójkę twórców, którzy wykonają część elementów stroju górali nadpopradzkich w ramach projektu "Nowe stroje dla regionalnego zespołu "Małe Piwnicoki" realizowanego w ramach programu EtnoPolska 2019 Narodowego Centrum Kultury:
 
Wiesława Korona, właścicielka Studia Krawieckiego „KORONUS” - profesjonalnej firmy z tradycjami, działającej w oparciu o 20 letnie doświadczenie. Zajmuje się produkcją strojów inspirowanych folklorem, jak również szyciem strojów regionalnych. Pani Wiesława szyła stroje dla mnóstwa zespołów regionalnych z regionów Łącka, Pienin, Lachów Sądeckich oraz Górali Sądeckich m.in. Zespołu „Rytrzoki”, „Dolina Dunajca”, „Żegiestowska Bukowina”, „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju. Prace Pani Wiesławy cieszą się wielkim powodzeniem również za granicami kraju. Na pewno dzięki ogromnej wiedzy, doświadczeniu oraz zaangażowaniu Pani Wiesławy uda nam się odtworzyć ze starych zdjęć elementy stroju górali nadpopradzkich, które wymagają mnóstwa pracy ręcznej.

Magdalena Rychtarczyk krawcowa, właścicielka firmy COMMO. Pochodząca z regionu górali nadpopradzkich, zaangażowana w działalność regionalną. Członkini „Kapeli „Błankowiany” z Kosarzysk. Animatorka zajęć warsztatowych z szycia tradycyjnych lalek szmacianych w ramach projektu „Nadpopradzka Szkoła Dawności. Od przedszkola do seniora” realizowanego przez Stowarzyszenie Górali Nadpopradzkich.  W swoich pracach nawiązuje do folkowych motywów.

Stanisław Gabryś właściciel firmy oferującej wyroby kaletnicze, obuwie regionalne oraz galanterie skórzaną. Specjalizuje się w odtwarzaniu elementów skórzanych tradycyjnych strojów z różnych zakątków Polski i Słowacji. Rekomendowany przez MCK SOKÓŁ.

378593