Wideoklip "DALEJ JAZDA PANIE GAZDA"
Treść
Link: https://www.youtube.com/watch?v=DCo2pDiEXPw&feature=youtu.be
Czesław Mozil i Górale Nadpopradzcy na Szlaku Kultury Wołoskiej
„Dalej jazda Panie Gazda” to niezwykła podróż Czesława Mozila i Górali Nadpopradzkich Szlakiem Kultury Wołoskiej w Beskidzie Sądeckim. Odwiedzają oni miejsca dzisiaj już zapomniane, na których pasterze od wieków wypasali owce.
- Teledysk ma pokazać to, co u nas piękne ale zapomniane i niedostępne dla odwiedzających nasz region turystów. Na szczęście muzyka i tradycja góralska żyje w sercach dzieci i młodzieży, która zaangażowała się w powstanie tego utworu - powiedziała Monika Florek, prezes Stowarzyszenia Górale Karpat, które jest autorem projektu stworzenia teledysku. Wsparcie Czesława Mozila, który napisał muzykę i wystąpił razem z dziećmi jest nieocenionym wkładem w promocję naszego regionu i bardzo mu za to dziękujemy! – dodaje Monika Florek.
W nagraniu udział wzięło blisko 70 dzieci z dziecięcych zespołów regionalnych: Bystro Kicora (Przysietnica), Dziecięcy Zespół Regionalny Małe Piwnicoki (Piwniczna-Zdrój) i Rytrzoki z Rytra. Sceny do teledysku były kręcone w Starym Sączu, Rytrze, Piwnicznej-Zdroju i Wierchomli.
Słowa do utworu „Dalej jazda Panie Gazda” napisał Michał Zabłocki (m.in. autor testu „Cichosza” dla Grzegorza Turnała), muzykę sam Czesław Mozil.
Wspólny utwór muzyczny Czesława Mozila i nadpopradzkich górali powstał jako pierwszy w ramach projektu „Artyści na Szlaku Kultury Wołoskiej”, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Górale Karpat.
Realizację projektu wsparły gminy: Stary Sącz, Rytro i Piwniczna-Zdrój, a także Hotel Wierchomla
Ski & Spa Resort, Hotel Czarna Owca w Piwnicznej-Zdroju i poseł Elżbieta Zielińska.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.
Stowarzyszenie Górale Karpat to grupa mieszkańców z Nadpopradzia, która od ponad 10 lat działa w regionie. Członkowie wywodzą się z różnych środowisk, mają różne doświadczenia życiowe i zawodowe, ale łączy ich miłość do regionu i troska o jego dziedzictwo kulturowe.
Do najważniejszych projektów należy szereg działań na rzecz powrotu pasterstwa (organizacja konferencji „Pasterstwo szansą Sądeczczyzny”, powrót czarnych owiec na nadpopradzkie hale) oraz szereg działań mających na celu zachowanie kultury ludowej i pasterskiej oraz tożsamości kulturowej mieszkańców w odniesieniu do współczesności (imprezy folklorystyczne, warsztaty folkowo-jazzowe „Rytmy ziemi” a także kilka płyt w tym „Cysto górolsko muzyka”).
Dodatkowych informacji dla mediów udziela Urszula Lis (tel. 501 189 770)