Orszak Trzech Króli - podsumowanie
Treść
Orszak Trzech Króli
Piwniczański orszak należy do najbardziej wyjątkowych w regionie. Trzej Dostojni Mędrcy przybywają konno najpierw do Kościoła Parafialnego Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Piwnicznej-Zdroju. Następnie Królewska Parada Konna prowadzona przez wielobarwną gwiazdę przechodzi na Halę Widowiskowo-Sportową.
Wzorem lat ubiegłych na hali odbyło się wspólne kolędowanie polsko-słowackie. Wystąpiły Chór Cirkevny Zbor Svateho Ondreja z Chmelnicy, Regionalny Zespół Dolina Popradu i Dziecięcy Zespół Regionalny Małe Piwnicoki. Kolędowanie poprowadziła Monika Dominik. W nastrojowym programie znalazło się między innymi Orędzie Bożonarodzeniowe Urbi et Orbi Jana Pawła II z 1988. Wiele radosnych emocji wzbudził wyczekiwany przez wszystkich hołd Trzech Króli u żłóbka przy dźwiękach trąbity i góralskim śpiewie.
Kolędniczą Gwiazdę Betlejemską z drewna, bibuły i papieru wykonał Stanisław Jarząb – wieloletni członek Regionalnego Zespołu Dolina Popradu. Budując gwiazdę kierował się wytycznymi z wywiadów przeprowadzonych z osobami, które kilkadziesiąt lat temu wędrowały z kolędą po piwniczańskich górach. W tamtych czasach często grupy kolędnicze zmuszone były wykonać takich gwiazd kilka na jeden sezon. Papier i bibuła nie tylko niszczyły się od śniegu i wiatru, ale gwiazdy oświetlane wtedy świeczkami często ulegały spaleniu.